Verhoilualalta ohjauksen maailmaan

Henkilökuva Hertta IlmanenNimi: Hertta Ilmanen
Paikkakunta: Halikko, Salo
Työtehtävä ja -paikka: Ammatillinen opettaja, Taideteollisuusalan perustutkinto ja verhoilun osaamisala, StadinAO, Helsinki

Hertta Ilmanen | LinkedIn
Stadin verhoilu |Instragram

Olen verhoilijamestari, opettaja ja tuore opinto-ohjaaja.  Polkuni on kulkenut käsityöammatista ohjauksen maailmaan, jossa konkreettinen tekeminen, kestävyyden ajattelu ja yksilön tukeminen kohtaavat.  Tässä kirjoituksessa avaan, miten oma ammatillinen taustani ja ohjaajaksi kasvu ovat muovanneet suhdettani kestävään ohjaukseen ja siihen, millaisena näen ohjauksen roolin tulevaisuuden työelämässä.

Matka ohjaamisen äärelle

Oma polkuni varsinaisen uraohjauksen ja tietoiseen oman ohjauksen kehittämisen pariin alkoi siirtyessäni opettajaksi verhoilualalle. Takana on 15 vuotta verhoilualan yrittäjyyttä ja alalla aikaa on vierähtänyt 25 vuotta. Käsityöt ja käsillä tehtävä työ on aina ollut lähellä sydäntäni. Konkreettinen työ ja näkyvä jälki ovat olleet minulle merkityksellisiä ja juuri niistä kumpusi myös ohjaamisen kiinnostus.

Olen työskennellyt myös Rikosseuraamuslaitoksen palveluksessa, jossa ohjaustyö sai erityisen merkityksen osana yksilön elämän suunnan etsimistä ja jossa olen saanut kohdata ihmisiä elämän käännekohdissa. Nämä kaikki kokemukset ovat herättäneet kiinnostukseni ohjaamiseen ja siihen, miten erilaisissa ympäristöissä voidaan tukea ihmisen kasvua ja valintoja.

Ohjaajaksi kasvamisen kaari

Oma ohjaajaksi kasvu on ollut kuin uuden käsityötaidon opettelu. Ensin pienin askelin, toiston ja kokeilun kautta, vähitellen kohti varmuutta. Verhoilijamestarin tutkinto on osa tätä taustaani ja ajattelen, että samalla tavalla kuin mestariksi kasvetaan vuosien kokemuksella, myös ohjaajaksi kasvu vaatii aikaa, vuorovaikutusta ja reflektointia.

Kisälli-mestari-polku on ollut itselleni paitsi oppimisen tapa, myös ohjauksen vertauskuva: kasvu ei tapahdu yksin, vaan yhdessä.

Oma ohjausidentiteetti

Keväällä 2025 päätin opinto-ohjaajan opintoni ja näitä opintoja edelsi uraohjauksen erikoistumiskoulutus. Se oli alku tietoisen uraohjauksen pariin. Molempien koulutusten yksi selkeä tavoite oli kehittää omaa ohjausosaamistani ja ymmärtää, miten kestävä ohjaus voi näkyä omassa työssäni.

Ammatillisen koulutuksen reformin myötä tutkintojen nimikkeet, rakenteet ja osaamisen arvioinnin muutokset sekä niiden mukana tullut tarve yksilöllisemmälle ja merkityksellisemmälle ohjaukselle, mihin kaikkialle esimerkiksi meidän tutkinnostamme voisi työllistyä. Näen ohjauksen käsityön kaltaisena prosessina, miten valinnat, työvaiheet ja suunnat näkyvät lopputuloksessa. Haluan tukea opiskelijaa näkemään omat mahdollisuutensa muuttuvassa työelämässä.

Kestävä ohjaus ja tulevaisuuden suunta

Verhoilualalla kestävyys on läsnä konkreettisesti, korjataan, uudistetaan, ja annetaan vanhalle uusi elämä. Samaa ajatusta ajattelen olevan ohjauksessa, voimme tukea ihmisiä löytämään kestävämpiä suuntia omassa elämässään, jotka huomioivat niin oman hyvinvoinnin kuin yhteiskunnan tarpeet. Ohjauksella on mahdollisuus vaikuttaa siihen, että yksilö tunnistaa oman roolinsa kestävän tulevaisuuden rakentajana.

Miksi juuri nyt?

Liittyminen ”Uraohjauksen- ja valmennuksen” jäsenverkostoon syntyi halusta, kuulla ja ymmärtää paremmin mitä kaikkea uraohjaus voi olla ja millaiseksi sen tulevaisuus muotoutuu. Vertaistukea ja uusia ajatuksia. Haluan tuoda käsityöalalta nousevaa ajattelua mukaan ohjaukseen ja toisaalta viedä ohjauksen ajatuksia takaisin omaan arkeen.

Käsityöperinteessä on tarinoita siitä, miten tietyt työvaiheet on piilotettu – salaisuuksia, jotka eivät siirtyneet eteenpäin, taidot olivat kuin liikesalaisuuksia. Tahdon uskoa päinvastaiseen, opettamisen ja ohjaamisen ilo syntyy jakamisesta.

Kun tieto ja taito jaetaan, ne kantavat tulevaisuuteen. Ilman tätä ei synny kestävää käsityötä eikä kestävää ohjausta.

Mottoni: ”Ammattina ajatus kestävämmästä tulevaisuudesta”